Home
Maps
Events
Results
Contents
Records
About
 RacesPrediction RunsGrand PrixStandingsSearchScoring
Display results for

Plano Pacers 3x3K Relay & Jr. Sprint

at Bob Woodruff Park, Plano, TX

Saturday August 27, 2016

 

 

CATEGORY

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

MALE OVERALL

TEAM NAME

AGE

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Speed Demons

 

 

 

 

 

31:44.3

 

 

26

9062

Aaron

Pearson

10:16.7

10:16.7

 

 

 

45

5077

Derek

Wadas

21:27.0

11:10

 

 

 

36

9014

Jeremy

Keiser

31:44.3

10:17

 

FEMALE OVERALL

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Cooper Fitness Team Ares

 

 

 

 

36:18.2

 

 

41

4949

Sue

Luck

12:56.0

12:56.0

 

 

 

30

9061

Elizabeth

Hurst

24:48.6

11:53

 

 

 

31

9009

Raquel

Jimenez

36:18.2

11:30

 

COED OVERALL

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Blazing Beauty

 

 

 

 

37:52.8

 

 

46

4972

Shihui

Mang

11:20.2

11:20.2

 

 

 

50

5020

Lihong

Guo

26:35.4

15:15

 

 

 

46

4972

Shihui

Mang

37:52.8

11:17

 

FAMILY OVERALL

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Team Purser

 

 

 

 

32:24.5

 

 

24

401

Shane

Purser

11:30.2

11:30.2

 

 

 

51

341

Steve

Purser

22:23.4

10:53

 

 

 

24

9181

Aaron

Purser

32:24.5

10:01

 

MALE 60-119

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Cooper Fitness Team Eros

 

 

 

 

36:10.7

 

 

48

4925

Alfonso

Martell

12:42.6

12:42.6

 

 

 

16

9166

Sebastian

Martell

24:46.3

12:04

 

 

 

13

9052

JaeShaun

Osborn

36:10.7

11:24

 

2

Denbury

 

 

 

 

36:23.5

 

 

41

1751

Michael

Walden

13:22.2

13:22.2

 

 

 

44

3790

Philip

Roybal

25:00.5

11:38

 

 

 

32

3980

Chad

Stoerner

36:23.5

11:23

 

3

Cooper Fitness Team Cronos

 

 

 

 

36:32.3

 

 

48

4971

Michael

Peacock

12:17.7

12:17.7

 

 

 

35

9007

P.J.

McGuire

24:47.5

12:30

 

 

 

35

2730

Brent

Robinson

36:32.3

11:45

 

4

SRR - Super Rapid Runners

 

 

 

 

41:06.0

 

 

10

4980

Stephen

Wahlquist

14:15.6

14:15.6

 

 

 

36

3669

Romulo

Ramirez

28:33.7

14:18

 

 

 

58

4979

Ron

Wahlquist

41:06.0

12:32

 

5

Turtles

 

 

 

 

43:52.1

 

 

29

3796

Scott

Gardner

14:25.4

14:25.4

 

 

 

27

5195

Caleb

Hutson

29:04.8

14:39

 

 

 

30

5193

Kyle

Savage

43:52.1

14:47

 

MALE 120-159

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Buck Fifty

 

 

 

 

32:34.5

 

 

50

9117

Michael

Held

10:58.1

10:58.1

 

 

 

50

510

Tommy

Smith

21:31.0

10:33

 

 

 

50

9162

Joe

Landry

32:34.5

11:04

 

2

LifeTimers

 

 

 

 

38:51.9

 

 

47

5341

Juan Carlos

Sifuentes

12:38.9

12:38.9

 

 

 

39

4961

Brandon

Barnhill

26:15.3

13:36

 

 

 

54

9155

Tim

Attlee

38:51.9

12:37

 

3

Cooper Fitness Team Hermes

 

 

 

 

43:11.0

 

 

38

5257

Sridhar

Rajagopal

14:40.3

14:40.3

 

 

 

39

5304

Miguel

Tovar

27:55.4

13:15

 

 

 

43

5080

Matthew

McGarity

43:11.0

15:16

 

4

Showtime

 

 

 

 

48:04.8

 

 

33

9013

Jeremy

Bosque

16:31.4

16:31.4

 

 

 

62

66

Sigi

Diaz

31:51.5

15:20

 

 

 

37

9065

Joe

Castillo

48:04.8

16:13

 

5

Worst Pace Scenario

 

 

 

 

51:19.1

 

 

46

9173

Jeff

Bass

17:56.9

17:56.9

 

 

 

39

5088

Krishnakumar

Viswanatha

37:30.9

19:34

 

 

 

38

2499

Frank

Bedoya

51:19.1

13:48

 

MALE 160&Up

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Cooper Fitness Team Zeus

 

 

 

 

36:17.2

 

 

53

111

Rick

Johnson

11:15.2

11:15.2

 

 

 

59

4825

Daniel

Flick

23:27.3

12:12

 

 

 

58

9001

Yoshi

Sasaki

36:17.2

12:50

 

2

The Golden Boys

 

 

 

 

37:32.7

 

 

57

5165

Gregory

Crafton

12:12.0

12:12.0

 

 

 

61

5596

Billy

Walker

24:59.9

12:48

 

 

 

69

5571

Theo

Scholtz

37:32.7

12:33

 

3

Hurry Canes

 

 

 

 

45:52.9

 

 

53

4959

Yunji

Huang

13:14.7

13:14.7

 

 

 

50

3203

Pingshan

Wen

27:59.4

14:45

 

 

 

66

2558

Xinji

Li

45:52.9

17:53

 

4

Team Ad Hoc

 

 

 

 

46:40.4

 

 

62

5000

Barry

Papermaster

13:25.6

13:25.6

 

 

 

59

72

James

Dunn

28:14.0

14:48

 

 

 

56

83

Larry

Fine

46:40.4

18:26

 

5

Last Minute Three

 

 

 

 

50:30.7

 

 

70

19

Mike

Koskan

22:35.1

22:35.1

 

 

 

58

530

Day-Ruey

Lui

37:25.8

14:51

 

 

 

42

9193

Stewart

Campbell

50:30.7

13:05

 

6

Grey Dogs

 

 

 

 

58:14.8

 

 

69

9185

Steve

Shupoff

17:18.6

17:18.6

 

 

 

71

63

Alan

Davis

35:43.0

18:24

 

 

 

79

4526

James

Thruston

58:14.8

22:32

 

FEMALE 60-119

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Cooper Fitness Team Aphrodite

 

 

 

 

40:42.3

 

 

39

9165

Tessa

Whitaker

13:57.8

13:57.8

 

 

 

39

9156

Danielle

Walker

27:10.2

13:12

 

 

 

35

5256

Ayanna

Backs

40:42.3

13:32

 

2

Team Ninja

 

 

 

 

44:56.3

 

 

36

9053

Teri

Anderson

15:04.1

15:04.1

 

 

 

37

9054

Cathy

Faber

30:19.9

15:16

 

 

 

42

9055

Nicolle

Block

44:56.3

14:36

 

3

Jammin

 

 

 

 

46:08.3

 

 

44

9004

April

Mims

15:28.5

15:28.5

 

 

 

24

9003

Jenny

Simpson

31:15.3

15:47

 

 

 

49

9056

Monica

Snowden

46:08.3

14:53

 

4

wethoughttheysaidRUM

 

 

 

 

48:24.8

 

 

38

9012

Deepa

Mohandas

18:10.2

18:10.2

 

 

 

38

9174

Heather

Shepherd

34:35.6

16:25

 

 

 

38

2790

Diana

Diaz

48:24.8

13:49

 

5

Pancake Girls

 

 

 

 

01:02.0

 

 

38

5111

Laura

Spence

19:34.1

19:34.1

 

 

 

41

5129

Lesley

Riley

40:38.9

21:05

 

 

 

38

5111

Laura

Spence

01:02.0

#VALUE!

 

FEMALE 120-159

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Life Time Moms on the Run

 

 

 

 

41:34.2

 

 

40

9057

Letty

Uribe

13:38.5

13:38.5

 

 

 

42

5340

Marisa

Sifuentes

28:20.6

14:42

 

 

 

43

9163

Lisa

Keener

41:34.2

13:14

 

2

Life Time Ladies

 

 

 

 

45:53.5

 

 

41

1750

Tracy

Walken

15:56.9

15:56.9

 

 

 

48

9151

Jolyne

Doyle

30:27.7

14:31

 

 

 

38

4960

Brandi

Barnhill

45:53.5

15:26

 

COED 60-119

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

 

SPLIT

TOT TIME

1

Cooper Fitness Team Dionysus

 

 

 

 

39:25.0

 

 

37

9051

Jasson

Osborn

15:22.7

15:22.7

 

 

 

33

9160

James

Allen

27:07.3

11:45

 

 

46

9002

Evan

Parsons

39:25.0

12:18

 

 

Pie

 

 

 

 

43:39.8

2

 

45

4523

Yan

Wang

12:31.2

12:31.2

 

 

 

14

4524

Sidney

Wang

30:43.4

18:12

 

 

33

4305

Joseph

Callenes-Sloan

43:39.8

12:56

 

3

Book-Gaff

 

 

 

 

44:07.3

 

 

32

5590

Joel

Booker

17:17.5

17:17.5

 

 

 

33

9176

Christina

Booker

32:39.3

15:22

 

 

34

9157

Brendan

Gaffney

44:07.3

11:28

 

4

Insert Clever Name Here

 

 

 

 

46:35.4

 

 

56

49

Debbie

Brewer

15:21.5

15:21.5

 

 

 

25

9066

Erin

Caterisano

33:37.5

18:16

 

 

25

2907

Joe

Caterisano

46:35.4

12:58

 

COED 120-159

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Cooper Fitness Team Apollo

 

 

 

 

39:37.4

 

 

48

4396

Reinaldo

Medina

12:44.5

12:44.5

 

 

 

45

1923

Emily

Willemin

26:39.4

13:55

 

 

 

54

148

Mark

Olateju

39:37.4

12:58

 

2

Random 3

 

 

 

 

45:09.4

 

 

55

332

Maria

Moore

14:03.8

14:03.8

 

 

 

32

5281

Julia

Parker

28:07.7

14:04

 

 

 

66

5260

Rob

Tompkins

45:09.4

17:02

 

3

United Nations

 

 

 

 

45:14.2

 

 

51

5546

David

Doyle

15:10.9

15:10.9

 

 

 

44

5536

Ingrid

Martin

30:57.1

15:46

 

 

 

42

9152

Chris

Trumphour

45:14.2

14:17

 

4

TKQ

 

 

 

 

45:35.7

 

 

52

9060

Qing

Fang

14:39.5

14:39.5

 

 

 

42

9015

Kai

Yu

28:31.8

13:52

 

 

 

44

9059

Tao

Kang

45:35.7

17:04

 

COED 160&Up

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Team Maddie

 

 

 

 

39:40.0

 

 

52

1897

Steve

Russo

13:33.7

13:33.7

 

 

 

56

1436

Dawn

Burke

27:45.2

14:11

 

 

 

54

347

James

Royal

39:40.0

11:55

 

2

Cooper Fitness Team Poseidon

 

 

 

 

45:02.2

 

 

66

9153

Lynda

Tilley

19:00.6

19:00.6

 

 

 

64

9161

John

Rickerby

32:52.9

13:52

 

 

 

53

3104

Vijayan

Nair

45:02.2

12:09

 

3

Need An Older Age Group

 

 

 

 

0:45:20

 

 

63

1764

Charlie

Gonzalez

17:09.2

17:09.2

 

 

 

62

1362

Terry

Gonzalez

32:45.0

15:36

 

 

 

56

252

Fred

Ellefson

0:45:20

12:35

 

4

Time Bandits

 

 

 

 

0:45:26

 

 

66

1548

Robert

Benson

14:16.6

14:16.6

 

 

 

64

10

Linda

Kelly

28:43.5

14:27

 

 

 

63

5

Ken

Ashby

0:45:26

16:43

 

5

Lake Loopers

 

 

 

 

0:52:44

 

 

62

1000

Debye

Humphrey

19:48.4

19:48.4

 

 

 

66

1223

Bob

Luchsinger

36:48.9

17:00

 

 

 

58

4

Andy

Beach

0:52:44

15:55

 

6

Other

 

 

 

 

0:57:41

 

 

65

355

Fred

Schwall

25:35.7

25:35.7

 

 

 

46

4610

Maria

Arreguin

40:37.7

15:02

 

 

 

60

3317

Mark

Peacock

0:57:41

17:03

 

7

New Friends

 

 

 

 

1:07:33

 

 

66

3

Jeanne

Pitz

24:51.4

24:51.4

 

 

 

50

9170

Debra

Myers

44:42.1

19:51

 

 

 

59

57

Dennis

Chupp

1:07:33

22:51

 

FAMILY 0-59

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

YU's Rock!

 

 

 

0:44:57

 

 

42

5252

Weiling

Yu

14:51.7

14:51.7

 

 

 

7

9011

Alexander

Yu

30:55.0

16:03

 

 

 

9

9010

Marcel

Yu

44:57.4

14:02

 

2

Rodriquez Boys

 

 

 

0:52:41

 

 

8

9182

Eli

Rodriquez

18:54.2

18:54.2

 

 

 

29

9184

Jessie

Rodriquez

36:19.4

17:25

 

 

 

10

9183

JT

Rodriquez

52:40.6

16:21

 

3

BBGGMMBBB

 

 

 

0:55:25

 

 

7

9180

Leon

Zeng

20:20.4

20:20.4

 

 

 

40

9179

Zhongmaio

Zeng

36:35.6

16:15

 

 

 

6

9178

Arthur

Zeng

0:55:25

18:50

 

4

Triple V's

 

 

 

0:58:45

 

 

15

3837

Manny

Valdez

17:03.0

17:03.0

 

 

 

13

3838

Isabel

Valdez

40:41.3

23:38

 

 

 

11

3839

Melanie

Valdez

0:58:45

18:04

 

5

We Got Here As Sunna's We Could

 

 

 

0:58:56

 

 

38

367

Kristen

Sunna

22:12.0

22:12.0

 

 

 

9

3447

Ben

Sunna

39:19.4

17:07

 

 

 

12

834

Noelle

Sunna

0:58:56

19:37

 

6

The Tovars Power Puff Girls

 

 

 

1:01:46

 

 

32

5305

Veronica

Tovar

15:31.4

15:31.4

 

 

 

14

5306

Laila

Tovar

40:43.3

25:12

 

 

 

10

5307

Kayla

Tovar

1:01:46

21:03

 

7

Sunna or Later

 

 

 

1:02:09

 

 

6

9164

Sorette

Sunna

24:43.3

24:43.3

 

 

 

10

835

Samuel

Sunna

46:44.1

22:01

 

 

 

39

833

Matt

Sunna

1:02:09

15:25

 

FAMILY 60-119

TEAM NAME

 

BIB #

FIRST NAME

LAST NAME

TIME

SPLIT

TOT TIME

1

Bass Fish

 

 

 

 

43:31.7

 

 

40

4646

Doug

Bass

12:41.2

12:41.2

 

 

 

10

4648

Josh

Bass

26:29.2

13:48

 

 

 

40

4647

Makiko

Bass

43:31.7

17:02

 

2

BATS

 

 

 

 

43:48.4

 

 

26

9191

Katie

Batte

16:54.0

16:54.0

 

 

 

47

9192

Brad

Batte

30:08.0

13:14

 

 

 

30

9190

Kyle

Batte

43:48.4

13:40

 

3

Cooper Team Fitness Hera

 

 

 

 

44:06.4

 

 

38

5251

David

Gonzales

13:20.4

13:20.4

 

 

 

14

9168

Ryan

Gonzales

29:20.7

16:00

 

 

 

11

9167

Isabella

Gonzales

44:06.4

14:46